Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /is/htdocs/wp1098317_4FKEICI1LA/www_df_auto-poradnik/wp-content/themes/responsive/core/includes/functions-extentions.php on line 24

Ocieplanie budynku

Ocieplając budynek mieszkalny nie ma sensu oszczędzać na materiałach, z reguły jest tak że za dobre ocieplenie trzeba zapłacić więcej. Porównując materiały izolacyjne przekonałem się że tak własnie jest.

Ocieplanie budynku. Materiały i ich właściwości.

Jeśli chcemy ocieplić dom często zastanawiamy się jakich materiałów użyć by praca ta przyniosła oczekiwany efekt. W sklepach budowlanych mamy taki szeroki wachlarz materiałów że nawet sprzedawcy tak naprawdę nie potrafią nam właściwie doradzić. Wiemy sami że na ścianę nadaje się styropian bo każdy tak robi, a pod dach różnie. Często słyszałem o zastosowaniu styropianu do ocieplenia dachu zastanawiam się nad tym czy to dobre rozwiązanie, gdyż styropian jest materiałem palnym i dymiącym. Postanowiłem wyszukać i sprawdzić jak to jest z materiałami izolacyjnymi.

Do ocieplania w naszym kraju wykorzystuje się :

Styropian

Wełna mineralna

Wełna szklana

Płyty PIR czyli Poliizocyjanurat

Szkło piankowe

Włókno celulozowe

Polistyren ekstrudowany XPS (styrodur)

Styropian – to spienione granulki polistyrenu (EPS) najczęściej spotykany w formie płyt o wymiarach 50×100 cm jak również pakowyny w workach w formie sypkiego granulatu. To materiał najczęściej wykorzystywany do ociepłeń termoizolacyjnych. Podczas ocieplania budynku ważna jest jego grubość, a w szczególności jego współczynnik przewodzenia ciepła Lambda (λ). Im niższy współczynnik przewodzenia ciepła tym styropian jest cieplejszy. Lambda (λ) dla styropianu wynosi od: 0.031 do: 0.044 W/(mK), im niższa jest lambda tym jest on droższy. Można więc powiedzieć że albo dajemy grubą warstwę o wyższym współczynniku ciepła, albo cieńszy o niższym współczynnik przewodzenia ciepła. Styropian posiada klase E w klasyfikacji ogniowej, oznacza to że on nie pali się a topi wydając smugi dymu.

Wełna mineralna – wykonana jest z kamienia bazaltowego, gabro, dolomitu lub wapienia. Służy do ocieplania ścian i dachów i należy do popularnych materiałów ociepleniowych. Można ją kupić jako matę pakowaną w rulon lub jako płytę pakowaną w paczkach, różnią się między sobą gęstościa i twardością. Wełnę w rulonach używa się najczęściej do ocieplenia stropów, poddaszy, dachów między krokwiami i pod krokwiami. Wełnę w płytach najczesciej stosuje sie do ocieplenia ścian zewnętrznych i wewnętrznych, podłóg, i stropów. Robi się z niej także granulat i otuliny. Współczynnik ciepła Lambda (λ) dla wełny mineralnej wynosi od: 0.030 do: 0.044 W/(mK). Ma ona dobre właściwości akustyczne więc jest używana często do wygłuszania ścian z płyt gipsowych, służy jako izolator i równocześnie jako reduktor hałasu. Wełna mineralna posiada najwyższą klasę w klasyfikacji ogniowej A1, czyli jest materiałem całkowicie niepalnym.

Wełna szklana – wykonana jest z piasku kwarcowego, stłuczki szklanej z dodatkiem surowców skalnych. Ma takie same właściwości i zastosowanie jak wełna mineralna.

Płyty PIR – To udoskonalona odmiana poliuretanu (PUR) Produkowane są jako twarde płyty z pianki PIR, służa do ocieplania ścian, stropów i dachów płaskich, mogą służyć do wzmacniana dachu jak też jako odeskowanie. Wykorzystuje się je w budownictwie przemysłowym jako konstrukcje ścienne. Mają najlepszy współczynnik przewodzenia ciepła który wynosi: Lambda (λ) =0,023 (W/m•K) Cechuje je niska waga i odporność na nacisk. Materiał ten posiada klase E-samogasnący w klasyfikacji ogniowej, to znaczy że pod wpływem ognia płyty te zaledwie tlą się i topią, nie powodując kapania i nadmiernej emisji dymu. Płyty PIR są najskuteczniejszą i najtrwalszą termoizolacją dla domu.

Szkło piankowe – To materiał pochodzący z tłuczki szkła jest wytwarzany przez stopienie drobno mielonego szkła z dodatkiem domieszek pianotwórczych. Posiada ksztaut niewielkich porowatych granulek, jest doskonałym materiałem do izolacji termicznej i akustycznej. Występuje w blokach, płytach i luzem, ma szerokie zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym i budowie dróg. Można go użyć do izolacji fundamentów, do ocieplania ścian piwnicznych, do ocieplania stropów. Jest materiałem niepalnym, nie wydziela gazów ani pary podczas nagrzewania, nie wchłania wilgoci, odporny na działanie grzybów, szkodników i gryzoni. Współczynnik przewodzenia ciepła lambda(λ) wynosi: 0,06 – 0,07 W/mK.

Włókno celulozowe – Otrzymuje się je z papieru gazetowego poddanemu metodzie recyclingu, następnie miesza się je z solami mineralnymi i poddaje zmieleniu, uzyskując wiórki ognioodporne. Włókno celulozowe nie wchłania wilgoci, oraz powstrzymuje rozwój pleśni i grzybów, dobrze izoluje akustycznie. Sposób użycia: Metoda na sucho przez wdmuchiwanie – można izolować trudno dostępne miejsca np. konstrukcje dachowe. Metoda na mokro – nasączone włókno z zawartością kleju można nanosić na otwarte przestrzenie. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt.

Polistyren ekstrudowany XPS (styrodur) – Wykonane są ze spienionego polistyrenu są bardzo trwałe i mają niską nasiąkliwość. Wykorzystuje się je do ocieplania budynków zastępując styropian, najczęściej stosowane są do ocieplenia ścian fundamentowych w piwnicach i pomieszczeniach wilgotnych. Płyty o powierzchni porowatej dobrze nadawają się do ocieplania ścian, a ich porowata powierzchnia zwiększa przyczepność kleju i tynku. Płyty z polistyrenu ekstrudowanego nadają się również do izolowania dachów, jak i podłóg. Posiadają różne kolory w zależności od producenta, a ich wielkość w standarcie to 60 x 125 cm. Posiadają klasę E w klasyfikacji ogniowej, a współczynnik przewodzenia ciepła Lambda (λ) wynosi: 0,028–0,044 W/(mK.) w zależności od grubości płyty.
Klasyfikacja ogniowa:

A1 – Niepalne
A2–  Niepalne
B – Bardzo ograniczony udział w pożarze
C – Ograniczony, lecz zauważalny udział w pożarze
D – Istotny udział w pożarze
E – Bardzo duży udział w pożarze
F–  Bardzo duży udział w pożarze lub brak danych

 

 

Napisano w Ogólne Tagi: , , , , , ,