Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /is/htdocs/wp1098317_4FKEICI1LA/www_df_auto-poradnik/wp-content/themes/responsive/core/includes/functions-extentions.php on line 24

Odnawialne Źródła Energii

Coraz częściej da się zauważyć montowane na naszych dachach kolektory słoneczne służące do grzania wody, to jeden z najprostszych sposobów wykorzystania energii słonecznej czyli energii odnawialnej.

Odnawialne Źródła Energii dla gospodarstw domowych

Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne i wyczerpujące się zapasy gazu, ropy, jak i węgla, jesteśmy zmuszeni do szukania innych zastępczych źródeł energii. Alternatywą jest w tym przypadku wykorzystanie zasobów wodnych, siły wiatru jak i promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, wykorzystanie zasobów geotermalnych, jak i biomasy i biogazu, czyli odnawialnych źródeł energii (OZE). W skrócie jest to energia pozyskiwana z naturalnych niewyczerpalnych źródeł bez ich degradacji. Nasuwa się pytanie w jaki sposób my indywidualnie możemy czerpać korzyści z tej niewyczerpalnej energii?

Jedną z możliwości może być montaż kolektorów słonecznych do grzania wody lub wspomagania centralnego ogrzewania. Do dyspozycji mamy kolektory płaskie z selektywnym pokryciem absorbera, jak i kolektory próżniowe rurowe.

Kolektor płaski składa się z obudowy wykonanej z aluminium w środku której znajduje się izolacja z wełny mineralnej, a bezpośrednio na niej jest zamocowane miedziane orurowanie. Całość przykryta jest absorberem wykonanym najczęściej z blachy miedzianej, który pokryty jest powłoką selektywną.  Kolektor zamknięty jest od góry dla bezpieczeństwa szybą hartowaną.  Kolektor próżniowy jest bardziej zaawansowany technicznie a zarazem droższy, zbudowany jest najczęściej z pojedyńczych lub podwójnych próżniowych rur. Nie posiada on materiałów izolacyjnych, gdyż sama próżnia stanowi już izolację. Wewnątrz znajduje się rurka miedziana otoczona absorberem znajdującym się w próżni. Kolektor próżniowy to kilka takich szklanych rur połączonych razem. Kolektory dobrej marki wytrzymują około 20 lub więcej lat jeśli nie zostaną uszkodzone mechanicznie. Montuje się je po słonecznej stronie np. dachu, pod kątem około 45° w ilości potrzebnej do nagrzania odpowieniej ilości wody.

Nasz dom możemy również wyposażyć w baterie słoneczne, które będą przetwarzać światło słoneczne w energię elektryczną czyli Fotowoltaika. Ogniwa fotowoltaiczne wykonane są z krzemu który może mieć strukturę monokryształu, multikryształu lub amorficzną, są bezawaryjne i mają długą żywotność. Powierzchnia jednego ogniwa wacha się od: 0,2  do: 1,0 m², a wygenerowany prąd  to od : 1, do: 6,97 W. Ogniwa fotowoltaiczne montowane są w kierunku południowym pod kątem prostopadłym do słońca. Pozyskany z nich prąd można wykorzystać dla własnych potrzeb, lub można go również odsprzedać zakładowi energetycznemu.

W ostatnim okresie wzrosło zainteresowanie pompami ciepła. Jak działa Pompa ciepła? W prostych słowach można ją porównać do lodówki gdyż zasada działania jest taka sama, lecz z odwrotnym skutkiem gdyż lodówka chłodzi a pompa ciepła grzeje. Lodówka pobiera ciepło z wewnatrz i oddaje je z tyłu poprzez skraplacz. Możemy dla kontroli sprawdzić w naszej lodówce jaką temperaturę ma skraplacz, a przekonamy się że jest ciepły. Pompa ciepła natomiast pobiera energię z naturalnych źródeł ciepła takich jak woda, ziemia czy powietrze i przekrztałca ją oddając ciepło wewnątrz budynku,  grzejąc w ten sposób ciepłą wodę lub ogrzewając dom. Jest to dosyć kosztowna inwestycja, która opłaca się w budynkach nowych ekologicznych lub remontowanych i całkowicie ocieplonych. Pompa ciepła charakteryzuje się długą żywotnością i bezawaryjnością, do tego by działała potrzebuje energii elektrycznej.

W gospodarstwie domowym ciekawym połączeniem okazuje się pompa ciepła z ogniwami fotowoltaicznymi, czyli sami produkujemy prąd potrzebny do pracy pompy ciepła. Oczywiście prąd ten musimy najpierw odsprzedać zakładowi energetycznemu by później go odkupić.
Wszystkie w skrócie opisane metody wykorzystania energii odnawialnej dają się zastosować w domu mieszkalnym, gospodarczym lub na działce. Koszt inwestycji zastosowania odnawialnych źródeł energii jest wysoki i budzi kontrowersje, czy koszty te kiedykolwiek się zwrócą i po jakim czasie? Z pewnością wszystko będzie zależeć od tego w jakim tempie będzie drożeć dotychczasowa energia czyli gas, węgiel czy ropa. Myślę jednak że należy uświadomić sobie że kupując nowy samochód za minimum 40.000 zł. po okresie 10 lat jest on wart już tylko kilka stówek, a inwestując te same pieniądze w energię odnawialną po okresie 10 lat z pewnością będziemy na tym zarabiać. Trzeba też pamiętać o tym że inwestujemy w przyszłość! Czyli w to co zainwestujemy teraz pracując i zarabiając pieniądze zwróci się nam i naszym rodziną dopiero za kilka lat. A wtedy będąc na emeryturze z mniejszym dochodem niż teraz będziemy mogli prowadzić taki sam styl i poziom życia jak dotychczas, gdyż wiele zaoszczędzimy na opłatach za ogrzewanie. Oczywiście to tylko mój punkt widzenia, myślę że każdy z nas powinien znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie, uwzględniając koszt inwestycji i wielkość swojego portfela.

Napisano w Ogólne Tagi: , , ,